Bittera Dóra – Molnár B. Tamás receptje
2020. szeptember 21.- 1 db borjútüdő (vagy marhatüdő)
- 1/2 db borjúszív
- 2 l hideg víz
- 50 g sárgarépa
- 50 g zellergumó
- 50 g fehérrépa
- 1 fej hagyma félbevágva, mindkét felébe babérlevél tűzve 1-1 szegfűszeggel
- 1 szál póréhagyma
- 1 db babérlevél
- 8 szem fekete bors megzúzva
- 2 szem borókabogyó
- 2 szál kakukkfű
- 5 szál petrezselyemszár
- 2 gerezd fokhagyma héjastul megzúzva
MÁRTÁS
HOZZÁVALÓK:
- 100 g zsemleszínű (nem túl sötét) rántás (50 g vajból, 40 g lisztből, 10 g cukorból)
- 1-2 db szardella, tejben kissé kiáztatva, mozsárban pürítve
- 2 gerezd fokhagyma, finomra vágva
- 20 g kapribogyó, finomra vágva
- 4 db csemegeuborka, finomra vágva
- 1 db kezeletlen citrom lereszelt héja
- 2-3 ek csemegeuborka-lé (vagy tárkonyecet)
- 600 ml sűrített-leszűrt főzőlé
- 100 ml tejszín
ÍZESÍTŐK:
- 2 ek tejföl
- dijoni mustár
- citromlé
- 1/2 csokor petrezselyem finomra vágva
- majoránna (esetleges)
- só, bors
GRÍZGALUSKA
HOZZÁVALÓK:
- 2 db tojássárgája
- 2 db tojásfehérje
- 40 g zsír (vagy vaj)
- 140 g búzadara
- szerecsendió, só
ELKÉSZÍTÉSE:
A megtisztított tüdőt kés hegyével megszurkáljuk, a szívvel együtt hideg vízben hagyjuk állni két órán át. A vizet közben többször cseréljük.
A szívet lábosban felöntjük a vízzel, felforraljuk, lehabozzuk. 20-30 perc elteltével hozzáadjuk a tüdőt, s amikor újra felforrt, beledobjuk a durvára vágott zöldségeket, fűszereket. Kisebb méretű, lefelé fordított lábosfedővel lefedjük, nehezéket helyezünk rá (pl. tányért).
Az elkészült belsőséget a lében hagyjuk kihűlni, majd tálba téve lepréseljük, folpackkal lefedjük, hűtőbe tesszük. A tüdőt és a szívet – miután kihűltek – se túl vékony, se túl vastag (kb. 3 mm) csíkokra vágjuk. A főzőlevet 600 ml-re sűrítjük, leszűrjük (ez lesz a mártás alapja).
MÁRTÁS ELKÉSZÍTÉSE:
A rántást és a mártás hozzávalóit mérsékelt lángon összeforgatjuk – néhány perc múlva adjuk csak hozzá a folyadékokat: a főzőlevet, az uborkalevet, a tejszínt.
Felforraljuk, 20-30 percig csendes forrással főzzük, míg megfelelő állagú nem lesz. Pürítjük, hegyes szűrőn leszűrjük.
A csíkra vágott belsőséget nyeles lábosba tesszük, felöntjük annyi mártással, hogy ellepje. Hozzáadjuk az ízesítőket, felforraljuk, néhány percig forrpont alatt „húzatjuk”. Mélytányérban tálaljuk zsemlegombóccal vagy Pálffy-gombóccal. Friss zöld fűszert adunk rá (tárkony, snidling......).
GRÍZGALUSKA ELKÉSZÍTÉSE:
Levesbetétként vált közismertté, de más szerepekben is megállja a helyét: Ausztriában előfordul szőlőlevesben tányérdesszertként.
Kikeverjük a zsírt, hozzáadjuk a tojássárgáját, és alaposan, homogén-habosra keverjük a sóval-szerecsendióval. Fokozatosan adunk hozzá 1-1 kanál darát és felvert tojáshabot.
Két evőkanállal galuskákat formázunk belőle, és pihentetés nélkül sós vízbe vagy levesbe tesszük. Alig gyöngyöző forrással meglehetősen hosszan főzzük (legalább 30 percig). A galuska a végére szépen felduzzad, habkönnyű lesz.
borjútüdő , borjúszív , sárgarépa , fehérrépa , zellergumó , hagyma , babérlevél , szegfűszeg , póréhagyma , borókabogyó , kakukkfű , petrezselyemszár , szardella , csemegeuborka , citrom , tejszín , tárkonyecet , majoránna , tejföl , mustár , tojás , szerecsendió , búzadara , zsír