Nábelek Zsófia receptje
2020. március 24.A cukrászathoz elengedhetetlen néhány eszköz, amelyek nemcsak megkönnyítik az otthoni munkát, de a végeredmény is sokkal precízebb lesz. Lássuk, miket érdemes beszerezni!
A tollecset tojással való lekenésre a legjobb, a szőrecsetek emellett a liszt lesepregetésére vagy más precíz munkára is alkalmasak. A vastag szálú szilikonecsetek kevésbé alkalmasak finom munkákhoz.
Habkártya
Többféle habkártya létezik. Vannak a kemények, amelyekkel tésztát lehet formázni, vagy a lisztet összegyűjteni a munkafelületről, de a habzsákban is ezzel tömöríthetjük a betöltött masszát. A puha habkártyákkal lágyabb tésztákat formázhatunk, de ügyesen lehet kiszedni vele keverőtálból a krémeket, habokat. A recés vagy cakkos kártyákkal díszíthetünk.
Habverő
Krémekhez, habokhoz elengedhetetlen. Habverő nélkül a krémalapok (vagy akár a cukrászkrém) csomós lesz, de használhatjuk a szárazanyagok tökéletes elkeverésére is. A puhább, rugalmasabb szálú habverőket krémekhez, a vastagabb, kemény szálú habverőket befejezéshez és habveréshez használjuk. Kenőkés vagy hajlított spatula Ha nagy, akkor kenőkés, ha kicsi, akkor spatula. A hajlított kenőkésekkel piskótákat, krémeket lehet egyenletesen elteríteni, és ha tortákat vagy süteményeket kell mozgatni, ezzel nyúljunk alá.
Kenőkés vagy hajlított spatula
Ha nagy, akkor kenőkés, ha kicsi, akkor spatula. A hajlított kenőkésekkel piskótákat, krémeket lehet egyenletesen elteríteni, és ha tortákat vagy süteményeket kell mozgatni, ezzel nyúljunk alá.
Kiszúrók
Legyen sima vagy cakkos szélű, de egy készlet kiszúró mindig jól jön. Persze különböző méretű poharakkal és befőttes üvegekkel is megoldható a pogácsa vagy fánk szaggatása, de könnyebb, ha lehet válogatni a méretekből.
Reszelő
A finomlyukú, igen éles reszelők tökéletesek a citrushéjak, a kemény fűszerek (mint a tonkabab vagy a szerecsendió), illetve a gyömbér reszelésére. Előnye, hogy a citrusoknak csak az illatos héját reszeli, a kesernyés fehér részbe nem vág bele.
Spatula
Szilikonspatula vagy gumilapát, amelyből van keményebb és puhább verzió is, akárcsak a habkártyákból. A keményebbet masszák keveréséhez ajánlják, a puhát a tálak kikaparásához, lágyabb krémek kikeverésével. Karamellkészítésnél is jól jön, de mielőtt belefogunk, ellenőrizzük, hogy hőálló spatulát használunk-e, különben a cukor mellett a lapát is elolvad.
Szűrő
Nemcsak porcukrozáshoz, hanem kakaópor, mandulaliszt és más szárazanyagok szitálásához is alkalmas – nagy mennyiséghez nagyobb szűrőt vagy szitát válasszunk. A finomabb szövésű szűrők krémek leszűrésére valók.
Tésztavágó
Tészta- vagy derelyevágó, amivel gyors mozdulattal lehet stanglikat és más vékony tésztacsíkokat szeletelni, de a túrós táska és a svájci kifli felosztásánál is megkönnyíti a munkát.
Tű
A kevert tésztáknál vagy piskótáknál ajánlott tűpróbát végezni (ha beleszúrjuk a tésztába, és már nem ragad rá a massza, akkor van kész), ehhez használhatunk vékony kést, villát, hústűt vagy fogpiszkálót, de a legkisebb kárt az ilyen sütő tűk okozzák a süteményekben.
Jó, ha van Érdemes beszerezni maghőmérőt is, ha olyan típusú süteményeket készítünk, amikhez elengedhetetlen a pontos hőfok mérése. Ilyenek lehetnek például a szirupok vagy bevonók, és egyes krémek is, például az angolkrém. Ha szirupkészítésnél a recept hólyagpróbát javasol, akkor a cukor hőfokának 116-120 °C között kell lennie. Ha nincs maghőmérőnk, ellenőrizhetjük egy apró, fél centi átmérőjű, kör alakú dróttal – ha a szirupba mártjuk és hólyagot tudunk belőle fújni, elérte a megfelelő hőfokot. Ellenőrizhetjük úgy is, hogy hideg vízbe cseppentünk a szirupból, ami ha puha, formázható golyót formál, szintén jó. Minél keményebb, nehezebben formázható a golyó, annál magasabb hőfokra főztük a cukrot. |