Saly Noémi receptje
2020. február 17.- 3 kg lila hagyma
- fél marék só
- 2 dl olívaolaj (egy-két kanál szarvasgombás olaj is mehet bele)
- 50 dkg cukor (ha a fele barna, még jobb)
- 3 evőkanál méz
- 3 dl jó minőségű száraz vörösbor
- 1 dl alma- vagy más gyümölcsecet (borecet is jó)
- 3 babérlevél
- 1 rozmaringhajtás
- 1 csapott evőkanál őrölt bors
- 6-8 szem szegfűszeg
ELKÉSZÍTÉSE:
A hagymát megtisztítom, félbevágom, fölszeletelem, besózom, egy órácskát állni hagyom. Fölmelegítem az olajat a nagy lábosban, párolni kezdem a hagymát. A másik lábosban világosbarnára karamellizálom a cukrot, hozzáadom a mézet, majd a bort, az ecetet és a fűszereket. A fűszeres szirupot forrón a hagymára zúdítom, elkeverem. Fedő alatt, kis lángon párolom, míg a hagyma meg nem puhul, aztán fedő nélkül folytatom, hogy alig maradjon leve. Összesen kb. egy óra. A vége felé már szorgosan kevergetem, oda ne kapjon. Ág, levél kihalászva, forrón üvegekbe kanalazom, lezárom, pár percre fejre állítom. Irány a dunszt, majd a spájz.
CIFRÁZZAM?
Szaporítható almával − apróra kockázva a főzés utolsó 10 percére kell beletenni, hogy ne főjön teljesen szét. Különböző mézek és ecetek társításával érdemes művészkedni: erdei méz−málnaecet, fenyőméz−balzsamecet, vegyes virágméz−almaecet (ez főleg az almás változatnál „jön be”). Ha azonnali felhasználásra, kisebb mennyiséget csinálunk, a hagymát párolhatjuk húslevesben is, és tehetünk bele egy kis konyakot vagy madeirát.
FELHASZNÁLÁS
A csúcs a libamáj, de pecsenyekacsa májával is csodákat tehetünk, akár simán megsütve, akár pástétom formájában. Nagyon finom továbbá bármilyen vadhúshoz, hideg sülthöz, rakott nyelvhez, kemény sajthoz − de csak úgy, magában, pirítósra (sőt: megpirított kalácsmaradékra) kenve, gyors vacsoraként se kutya.
A snidling és a medvehagyma a levelével, az újhagyma és a póré minden porcikájával, a fehér, a vörös- és a lila hagyma pedig föld alatti gumójával szolgál bennünket. De a piacon találkozhatunk szép, hosszúkás, rózsaszín sonkahagymával vagy zamatos mogyoróhagymával, más néven salottával is. A hagymában kalcium, foszfor, nátrium, kálium, magnézium, vas, réz, cink, folsav, sok C-vitamin és ötféle B-vitamin van. Baktériumölő, gyulladáscsökkentő, epehajtó, de magas vérnyomás és érelmeszesedés ellen is jó, csökkenti a koleszterinszintet, segít megelőzni az emésztőrendszeri fekélyeket, a bél- és a májrákot, az agyvérzést, a szívinfarktust és a csontritkulást. Csoda, hogy az ókori Egyiptomban Ízisz istennő szent növényeként tisztelték? |
lila hagyma , olívaolaj , babérlevél , cukor , méz , vörösbor , gyümölcsecet , borsó , rozmaring , szegfűszeg