Knap Gábor
2024. szeptember 26.pilis , szarvasbőgés , szivek pince , hotel cardonel , mandelbrot pékség
A nyár végi kánikula elvonultával megkezdődik a hazai erdők egyik legszebb és legszórakoztatóbb előadása, a szarvasbőgés. Magyarországon rendre előbb a gemenci, majd később az északi erdőkben hallhatjuk a gímszarvas bikák énekét. Ez az időszak szerencsére egybeesik az őszi túraszezon beköszöntével, ami a Pilisben is szuper alkalom arra, hogy ne csak a környék hagyományos, hanem gasztronómiai látnivalóit is felkeressük!
Az erdőben sétálva ilyenkor gyakran hallani a szarvasbika jellegzetes bőgését, ami a szarvastehenek terelgetésén kívül azt a célt is szolgálja, hogy a bika jelezze a többieknek, ki az úr a háznál. Ha a hang és a vizuális megjelenés pedig nem elég a meggyőzésre, jöhet a február végén elhullajtott, de erre az időszakra visszanövő agancs.
Titkos kristálybarlang Dorog mellett
A környék jól ismert látnivalói – Lajosforrás, Pilistető, Vaskapu szikla, Vadállókövek, stb. – mellett léteznek olyanok, amelyek felfedezése kicsivel több előkészületet igényel, de az élmény garantáltan életre szóló. Ilyen a Sátorkőpusztai-barlang is, amelyet szeptember közepi pilisi kanyarunk alkalmával mi is meglátogattunk. A barlangba kizárólag vezetéssel, 10-12 fős csoportokban lehet bemenni, az acél létrákon történő ereszkedés és a felszín alatt mintegy 30 méterrel tapasztalható látvány viszont mindenképp megéri a szervezkedést!
A barlangot kőbányászat során fedezték fel, 1946-ban. Nem visz hozzá jelzett út, de a navigáció segítségével könnyedén megtalálható. Első, nagyobb terméből kiindulva szűkös, de kiépített úton, egymásba kapcsolódó fülkéken keresztül juthatunk le a Benedek Endre-terembe, ahol a látvány nem várt mértékben lélegzetelállító: hófehér, csillogó gipszrétegek virágoznak körös-körül a lámpáink fényében. Hogyha pedig szerencsénk van, denevérekkel és pelékkel is találkozhatunk! A Sátorkőpusztai-barlangba a Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület segítségével juthatunk be.
A híres burgonyás kenyér
A Pilis Budapesthez legközelebb eső települése, Pilisborosjenő a kristálybarlangnál sokkal közismertebb látványossága az „Egri vár”, vagy is annak az 1968-ban bemutatott Várkonyi Zoltán rendezte Egri csillagokhoz felépített modellje.
Ettől nincs messze a Mandelbrot Pékség sem, amely akár egy-egy túra előtti feltankolásra, akár a sétát követő pihenésre-kávézásra is tökéletes. Klasszikus, kézműves pékségként, náluk tényleg kovásszal készülnek a kenyerek, amelyek közül a burgonyásat szinte minden környékbeli jól ismeri, hiszen Korányi Gergő, tulajdonos szerint az a legnépszerűbb termékük, de rendszeresen készül aszalt paradicsomos, tönkölyös és lenmagos is. A péksütemények alapja a házi leveles tészta, ebből készül a kakaós csiga és a túrós táska is, ahol pedig lehet, saját lekvárokkal dolgoznak.
A péksütiken és kávékon kívül számtalan kistermelő áruját tartják, szörpöket, mustárokat, különféle szószokat, tésztákat, gyümölcsleveket és sajtokat is.
Nem tűntek el a pilisi borok!
Ahogy arra Pilisborosjenő neve is utal, volt idő, hogy a mára jobbára már beépített hegyoldalakon szőlőt is termesztettek a pilisiek. Ennek mára nem sok nyoma maradt, de szerencsére mégsem kell teljesen hiába keressük a Pilis borait, mert Kesztölc, a Pilis nyugati részén, a Neszmélyi Borvidék legkeletibb településeként nem akármilyen bormeglepetéseket tartogat.
A Szivek pincénél – noha a 2013-as volt az első évjárat, amellyel piacra léptek –, generációk óta foglalkoznak szőlőműveléssel és borászattal. A település fölé húzódó Kétágú-hegy meszes talaja pedig már előrevetíti, hogy az eredmény izgalmas lesz! A több mint három hektáron dolgozó Szivek pince szőlői bioborokat adnak, amelyeket sok esetben finomseprőn tartanak, a reduktív borok mellett pedig vannak tölgyfahordóban érlelt tételek is. Legfontosabb fajtájuk a zöldveltelini, de kóstolhatunk náluk chardonnay-t, rizlingszilvánit és cabernet sauvingnont is.
Szauna a mókusokkal
Pilisi túránkon a szállást, a Dobogókőn található Cardoner Hotel és Konferenciaközpont biztosította. Az ősfás parkban elhelyezkedő szálloda az elmúlt években nyerte el jelenlegi formáját. A tavaly decemberben megnyitott hotel – minden bizonnyal a főváros közelsége miatt – hétköznap főképp céges rendezvényhelyszínként frekventált, a környék látnivalóit felfedezni vágyó vendégek pedig leginkább hétvégére érkeznek.
A szálláshely konyháján a nemzetközi klasszikusok mellett igyekeznek minél több helyi specialitást elkészíteni. Kihagyhatatlan az erdeigombás vaddisznó ragu, a fácánleves, a vaddisznó pástétom, egy-egy őszi túra után semmi sem melegít fel annyira, mint egy jó szarvasgulyás, és mindenképp kóstolásra érdemes is nyúlból készülő vadas, amelyhez jóféle zsemlegombóc dukál!
A Cardoner Hotelből nem csak hagyományos erdei túrákat tehetünk. Lehetőség van túlélő programra, választhatunk elektromos autóbuszos túrák, nordic walking kirándulások közül, ha pedig spirituális sétát is tennénk, az Erdőfürdő arra is nyújt alkalmat!
A szálloda beltéri jacuzzijában és szaunaparkjában ugyancsak jólesik a feltöltődés, de igazán a kültéri szaunázás élménye utánozhatatlan, hiszen odabentről akár a fákon szaladgáló mókusokat is megfigyelhetjük, lehűlni pedig a hatalmas fák között kialakított kerti tó partján megpihenve lehetséges.