Cikkek

Kitzinger Szonja Fotó: Körmendi Imre

2024. december 14.

karácsonyi menüsor , Erhard Étterem

Az Erhardt név már nemcsak egy soproni családi vendéglőt takar, hanem panziót és kovászos pékséget is. Az Erhardt család hagyományos karácsonyi menü elkészítésére vállalkozott, és azoknak nyújt segítő jobbot, akik még keresik a tökéletes ünnepi ételsort.


Van abban valami eredendő plusz, jófajta lépéselőny, hogy az Erhardt Étterem egy 1776-ban épült műemlék épületben található Sopron leghosszabb utcájában, a belvárostól mindössze 150 méterre. A romantikus ingatlan ponichter ház volt, ahol évszázadokon át borfeldolgozás és -értékesítés zajlott. Az épület húsz éve étteremként működik Erhardt Zoltán séf és felesége, Zsuzsa irányítása alatt, ötven főnek adva munkát. A családbarát jelleget erősíti, hogy karácsonykor, 24–25–26-án zárva vannak, ám elvitelre beszerezhetők náluk az ünnepi fogások.




Síelés előtt-után


Aki betér ide, azt biztosan megérinti a történelem, illetve a vendéglátás minősége. A nyolcvanfős étterem zegzugos, a hat kis intim, boltíves különterem nagyobb családoknak vagy kisebb céges rendezvényeknek is romantikus kulisszát biztosít. Sokan térnek be ide Ausztriába tartva, síelés előtt jövet-menet. A szezon kedvez a belassulásnak. Sopron adventi vásárát bejárva jólesik a Lövérekből származó vadhús, a pirosra sütött kacsacomb, a forralt bor, mellé a helyben, őshonos gesztenyéből készült finomságok sora. Az étterem klasszikusokban is erős, Erhardték egy hagyományos karácsonyi menüsor összeállításával igyekeznek hozzájárulni olvasóink gasztrosikereihez.




Újdonságok


A 2024-ben 20. születésnapját ünneplő vendéglő folyamatosan fejlődik, amit a vendég nem is biztos, hogy észrevesz. Láthatatlan kényelmi szolgáltatás, hogy az étterem akadálymentesített. Persze szembeötlő változás is van: az újradefiniált kerthelyiség, amely esővédelemmel ellátott vendégteret kapott – nyáron csak itt van kiszolgálás. Lehetetlen nem észrevenni, hogy a házban Erhardt Zoltán megnyitotta pékségét. 2018-ban elvégzett egy tanfolyamot, mert a halászléhez nem tudott rendes kenyeret adni. Édesapja szüleinek Rábapatyon volt egy házuk, ott Zoltán nagymamája fatüzelésű kemencében hetente egyszer a falu apraja-nagyjának kenyeret sütött. „Szemtanúja, része voltam a folyamatnak, ahogy egy háromkilós kenyér megszületik. Azt az ízt szerettem volna rekonstruálni. Azt hiszem, sikerült, mert a 97 éves nagypapám nemrég úgy fogalmazott, az én kenyerem fényévekre van a nagyiétól.” A jó minőséget a közönség is visszaigazolja: három soproni, egy kapuvári, egy sopronkövesdi pékség szolgálja ki a kovászos pékárura fogékonyakat. A pékségekben saját márkás termékek is kaphatók, köztük kencék, érlelt sonka, vagy éppen füstölt húsáru.




Halászlé




Hozzávalók: 60 dkg vegyes halcsont, 12 dkg tv paprika, 8 dkg paradicsom, 20 dkg vöröshagyma, 3 dkg só, 1 ek fűszerpaprika, 32 dkg szürkeharcsafilé, 1 db csípős vegyes paprika


Elkészítése: A csontokból, vöröshagymából, tv paprikából, paradicsomból tartalmas alaplevet készítünk. Lepasszírozzuk, majd a tetején keletkező zsiradékra fűszerpaprikát szórunk. Lobogásig forraljuk. A feldarabolt szürkeharcsát sózzuk, majd tálalás előtt a hallébe főzzük. Csípős paprikával, ropogós kovászos kenyérrel tálaljuk. 




Kárpáti fogasfilé






Hozzávalók: 64 dkg fogasfilé, 0,25 dl olívaolaj, 1,5 dkg só, 60 dkg burgonya, 8 dkg vaj, 1,5 dkg só, 1 csipet szerecsendió, 2 db tojás, 40 dkg vegyes halcsont, 0,5 dl olívaolaj, 4 dkg póréhagyma, 4 dkg salottahagyma, 4 dkg édeskömény, 4 dkg angolzeller, 6 dkg csiperkegomba, 1 db babérlevél, 3 ág kakukkfű, 2 dl tejszín, 4 dkg vaj, 1 db citrom, 1 tk kukoricakeményítő, 2 dl Chardonnay, 24 dkg héj nélküli garnéla, 2 dkg vaj, 16 dkg shimeji gomba, 1 cikk citrom, 0,5 dkg só, 1 csipet bors


Elkészítése: A fogasfilét beirdaljuk, sózzuk, és kevés olívaolajon a bőrét ropogósra pirítjuk. 185 fokos sütőben 5 perc alatt készre sütjük, majd pihentetjük. A burgonyát sós vízben megfőzzük. Leszűrjük, összetörjük, majd vajjal, frissen reszelt szerecsen dióval jól kihabosítjuk. Egész tojást adunk hozzá, és vajazott szilikonformába töltjük. 175 fokon 25 percig szép aranysárgára sütjük. A halcsontot 200 fokos sütőben sütjük 15 percig, a levét leöntjük. Olívaolajon lepirítjuk a salotta- és a póréhagymát. Hozzáadjuk az édesköményt, gombát, zellert, babért, kakukkfüvet. Az egészet jól összedinszteljük a sült csonttal. Fehérbort öntünk bele, majd visszaredukáljuk. Felöntjük vízzel és 30 percig főzzük. Leszűrjük, tejszínt, reszelt citromhéjat adunk hozzá. Keményítővel sűrítjük, vajjal montírozzuk. A rákot a felforrósított vajon pirosra sütjük. A visszamaradt zsiradékban átforrósítjuk a gombát, kevés citromlevet facsarunk hozzá, sóval, borssal ízesítjük. 




Töltött káposzta






Hozzávalók: 56 dkg sertésdagadó, 8 dkg rizs, 10 dkg vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 csapott ek fűszerpaprika, 1 csapott kk őrölt kömény, őrölt feketebors, ízlés szerint (1/2 kk), 3 dkg só, 6 dkg sertészsír, 40 dkg savanyított apró káposzta, 4 dkg sertészsír, 12 dkg békési kolbász, 1 csapott ek fűszerpaprika, 2 db babérlevél, 8 szem egész bors, 4 kis ág borsikafű, ¼ kávéskanál egész kömény, 1 csapott ek liszt, 1,6 dl tejföl


Elkészítése: A dagadót ledaráljuk. A finomra vágott vöröshagymát lepirítjuk, majd a fűszerekkel és a nyers rizzsel összekeverjük. A vastagabb erektől megszabadított, savanyított káposztalevelekbe töltjük, jó szorosan. A lábost kizsírozzuk. Az aljára tesszük az apró káposztát és a fűszereket. A töltelékeket szorosan egymás mellé állítjuk, közéjük füstölt kolbászt teszünk. Így rétegezzük. A tetejét megszórjuk liszttel, fűszerpaprikával. Felengedjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Előmelegített, 160 fokos sütőben 2,5 óra alatt készre sütjük. Tálaláskor tejfölt adunk hozzá. 




Somlói galuska







Piskóta


Hozzávalók: 3 db egész tojás, 3 ek kristálycukor, 3 ek finomliszt, 1 ek sütőpor


Elkészítése: Háromfajta piskótát sütünk: egy simát, egy diósat és egy kakaósat. A dióshoz egy ek darált diót, a kakaóshoz egy ek kakaóport adunk. 


Az alapanyagokból habosra verjük és 165 fokon 10 perc alatt készre sütjük.


Sárgakrém


Hozzávalók: 150 g tej, 1 csipet vaníliapor, 38 g porcukor, 14 g keményítő, 52 g tojássárgája, 120 g felvert tejszínhab


Elkészítése: A tejet a vaníliaporral felmelegítjük. A tojássárgáját, a cukrot, a keményítőt elkeverjük, és sűrű krémet főzünk. Kihűtjük, és a végén óvatosan a tejszínhabhoz adjuk.


Narancsos mazsola


Hozzávalók: 75 g mazsola, 75 g kandírozott narancs, 80 g vízből és 80 g cukorból cukorszirup, 40 g rum, 1 csipet fahéj, 1 csipet vaníliapor


Elkészítése: A hozzávalókat összeforraljuk.


Csokiszósz


Hozzávalók: 150 g tejszín, 50 g víz, 125 g cukor, 1 g zselatin, 5 g hideg víz, 55 g kakaópor


Elkészítése: A tejszínt a vízzel és cukorral felmelegítjük. A zselatint beáztatjuk. A meleg tejszínhez hozzáadjuk a zselatint, ráöntjük a kakaóporra, és egyneművé dolgozzuk.


Chantilly


Hozzávalók: 100 g tejszín, 1 ek porcukor, 1 csipet vaníliapor


Elkészítése: A hozzávalókat habbá verjük, ezzel díszítjük a somlói tetejét.


Dióropogós


Hozzávalók: 32 g narancslé, 32 g vaj, 75 g cukor, 19 g liszt, 38 g darált dió


Elkészítése: Egy gyorsforralóban összemelegítjük a hozzávalókat, a sütőpapíros lemezre kenjük, és 165 fokon 8-10 perc alatt megsütjük. A piskótákat krémmel rétegezzük, a tetejét megszórjuk a narancsos mazsolával, leöntjük csokiszósszal, tejszínhabbal díszítjük, és dióropogóst törünk rá. 

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek

Recept ajánló