Cikkek

Black Ivory kávé, rumos, juharszirupos és gines (!) hordóban történő érlelés, narancs, csokoládé és mogyoró – lehengerlő sörökkel lepnek meg a magyar kisüzemi főzdék az év végén.

A karácsonyi söröknek, azokban az országokban, ahol több évszázados sörkultúra virágzik, komoly hagyománya van. Belgiumban, Németországban és a Brit-szigeteken is szép számmal készülnek ilyenek, most mégsem ezekről a többnyire fűszeres, erős sörökről lesz szó, hanem azokról a magyar kisüzemi termékekről, amelyekre egy belga vagy cseh sörínyenc is felkapja a fejét.

A hazai, ünnepi kisüzemi főzetek receptjeiben is gyakran felbukkannak a téli fűszerek, így a csillagánizs, a kardamom, a vanília; de nem ritka a kávé, a juharszirup vagy épp a narancshéj használata sem.

Ráadásul itt minden esetben kis szériás tételekről van szó, a lenti váltogatásban akad olyan is, amiből mindössze 250 palack készült.

Induljon a karácsonyi kóstoló!


Szent András Sörfőzde: Esthajnal 2024



Fotó: Szent András Sörfőzde


Az 1993 óta működő Szent András Sörfőzde karácsonyi sorozata évről-évre különleges főzetekkel jelentkezik. Az idei Esthajnal egy pastry ale, vagyis olyan sör, amelyet valamilyen édesség ihletett. Ebben cold brew kávé és juharszirup is van, a hórdóérlelésre emlékeztető jegyeket pedig tölgyfachips használatával biztosították.

Az íze igen kávés, kevéssé édes, kortyérzete pedig valószínűtlenül krémes. Desszertsör, amely itt azt jelenti, hogy desszert helyett is beválik!


FIRST Craft Beer: Hairu


A budapesti sörfőzde, december legelején megjelent, hordórélelt tételének igazán nem mindennapi a története – vagyis a hordóé, amiben a Hairut iskolázták! A Kovács Nimród Borászat Battonage Chardonnay bora után ugyanis az Opera Gin ginjét tárolták benne. A bor és a gin után pedig egy, a Firstnél főzött savanyú ale következett.




Ráadásul a sörbe, a 14 nónapos chardonnay-gin hordós érlelést követően, rózsabors és boróka is került. Kóstolásakor leginkább a sherry-s, portóis aromák jelentkeznek, a gin csak az ital utóízében érezhető. Alig 250 palack készült belőle, igazi kuriózum!


Etyeki Sörmanufaktúra: Barrel Beast Stout


Az Etyeki Sörmanufaktúra is kísérletezik hordóban érlelt sörökkel. A Barrel Beast szériában tavaly kettő izgalmas tételt is kihoztak, idén karácsonyra pedig egy stout, vagyis magas szárazanyag- és alkoholtartalmú fekete sör érkezett, amelynek ízében és illatában is a felhasznált, pörkölt maláták hangsúlyosak. Azaz hangsúlyosak lennének, ha nem az egy évig történő skót whisky-s és a kanadai, karamellizált juharszirupos hordós érlelés határozná meg szinte teljesen a végeredményt.

A sört egyébként úgy készítették, hogy a két hordóban iskolázott italokat a sörmesterek a szerintük ideális arányban blendelték – a legharmonikusabb ízvilág elérése érdekében. Az eredmény egy magad alkoholtartalmú, karamelles-vaníliás ízvilágú, de száraz érzetű különlegesség.


Horizont Sörfőzde: Night Shift 2024 sorozat



Fotó: Szatai Ádám


A kőbányán található Horizont Sörfőzde annyira komolyan veszi a különféle hordókban érlelt söröket, hogy már két évvel ezelőtt több mint 80, előzőleg párlatos- vagy boroshordóból álló készletük volt, és komoly exportpiacot építettek ki az ezekben érlelt sörökre.

Úgy tartják, a jó érlelt sörök kulcsa a nagyszerű alapsör és a kiváló minőségű hordók használata. A széria neve pedig Night Shift, vagyis éjszakai műszak, mert egy-egy érlelésre szánt sör - egy russian imperial stout vagy egy porter – főzése sokszor 10-15 órát is igénybe vehet, így előfordul, hogy éjszakába nyúlik.

A 2024-es Night Shift csapat hat tagú, közöttük olyanokkal, hogy mint a Gemenc és Tennessee Whisky hordóban érlelt tritikálébor vagy a Pedro Ximénez sherry-s és rumos hordóban tartott mákos-meggyes russian imperial stout. De akad itt csokis-kávés stout, bourbon hordóból, vagy narancsos-csokis feketeség, ugyancsak sherry hordóban érlelve.


One Beer: Black Ivory


A One Beer söröző és sörforgalmazó Black Ivory sörével kapcsolatban nem érdemes fukarkodni a nagy szavakkal, már csak azért sem, mert a világ legritkább Black Ivory kávéjával készült – 2023-ban csak 225 kg ilyen került forgalomba.



Fotó: One Beer


A Black Ivory tehát egy kávémárka, amelyet Thaiföld északi részén készítenek. Az Arabica kávészemeket elefántok fogyasztják el, aztán ami ebből marad, összegyűjtik, tisztítják és pörkölik. Hasonló a helyzet, mint a Kopi luwak esetében, csak ott cibetmacskák végzik ezt a munkát.

A sör típusa russian imperial stout, alkoholtartalma csaknem 16 százalék, és egy évig érlelték rumos hordóban. Vásárlói a The Golden Triangle Asian Elephant Foundationt, és az elefántokat gondozó családokat támogatják.


FIRST Craft Beer: Ugly Sweater


Nem is fekete és még hordóban sem járt! A First Craft Beer idei karácsonyi söre inkább a hazai termesztésű komló miatt érdekes. A Somogy-megyei Kastélyosdombón az Ökumenikus Segélyszervezet segítségével 2010-ben indult be a komlótermesztés, mára pedig már 14 hektáron zajlik.

Az Ugly Sweater az ott termelt Chinook fajtával készült, típusát tekintve pedig dupla, azaz erős IPA. A jókora mennyiségű komlóval főzött sör nagyszerűen hozza a fajta sajátos, gyümölcsös-fenyős jegyeit, megvásárlásával pedig az Ökumenikus Segélyszervezet magyarországi tevékenységét is támogathatják a sörínyencek!


Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek