Hírek

Magyar Konyha

2025. április 3.

bárány , juh , Ondré Péter , Tarpataki Tamás

Volt idő, hogy a juh- és bárányhús a magyar konyha mindennapi alapanyagának számított, mára azonban elhanyagolható szintre esett vissza a belföldi fogyasztás mennyisége. Amit megeszünk, az pedig leginkább húsvétkor fogy el.

Bárányhúst népszerűsítő húsvéti kampányt indított az Agrármarketing Centrum, mert alig fogyasztunk bárányhúst, a termelők inkább exportálnak. Pedig a juhtartás a legfenntarthatóbb állattenyésztési ágazatok közé tartozik, hiszen a környezetterhelése alacsony, a termékei pedig jól hasznosíthatók, külföldön is keresettek - mondta Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára a bárányhúst népszerűsítő húsvéti kampány sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a kiváló minőségüknek köszönhetően a magyar bárányhús termékek az Új-Zélandból és az Egyesült Királyságból származó uniós behozatal mellett is versenyképesek.

A magyar juhtermékek legfőbb vásárlója Olaszország, Németország, Belgium, Hollandia, ám jelentős kivitel azzal is magyarázható, hogy a belföldi fogyasztás mennyisége alacsony, éves átlagban fejenként mindössze 0,2 kilogramm annak ellenére, hogy a juh- és bárányhús a magyar konyha hagyományos alapanyaga - hangzott el.




Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezetője arról beszélt, hogy a bárányhús Magyarországon kevesebb figyelmet kapott, mint amit megérdemelne, hiszen a juhtartók kiváló beltartalmú, akár diétás és sportolói étrendbe is illeszthető termékeket állítanak elő. Érdemes tehát ezeket máskor is fogyasztani, bár a keresleti csúcs belföldön a húsvéti időszak - mondta.

A kampány keretében a budapesti vásárcsarnokokban kóstolókon vehetnek részt az érdeklődők. A szervezők a közösségi médiában gasztronómiai tartalmakat is megjelentetnek, ezt követően nyereményjátékkal zárul a programsorozat.

A Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet szerint a Magyarországon tartott juhok értékesíthető szaporulata évente mintegy 500 ezer bárány, ennek több mint 90 százaléka kerül külföldre, főképp élőállatként. A kivitelből az EU tagállamai mellett számos arab ország is nagy mennyiségben vásárol.

Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra

Kapcsolódó cikkek