Zsombón, a Gyuris Virág kertészetében nagyjából hét éve kezdtek gyömbérrel is foglalkozni. Az egyetlen hazai gyömbérültetvényen ma már 8000 négyzetméterről takarítják be a gumókat, amelyek kezelés nélkül, frissen kerülnek a magyar piacra. Gyuris Attila a helyszínen mesélt nekünk arról, milyen hosszú az út a szegfűtől a gyömbérig.
Zsombó egykor mocsaras-lápos vidéke (a település neve az egykori zsombékokra utal) a klímaváltozás hatására az utóbbi években nyáron és ősszel már csontszáraz. Szeptember közepe van, mégis szinte izzik a határ, öntözés nélkül a növénytermesztés errefelé orosz rulett. Szerencsére Gyuris Attila szülei még a nyolcvanas években virágkertészet létesítése mellett döntöttek. Ennek pedig hatalmas szerepe van abban, hogy a Szeged melletti településen ma már annyi gyömbér nő, hogy egészen az év végéig tart a betakarítása.
– Amikor a szüleim belevágtak, meg lehetett élni csak a szegfűből, nagyszerűen eladható termék volt – idézi fel a kezdeteket Gyuris Attila, aki végzettsége szerint kertész, növényvédelmi és tápanyaggazdálkodási szakmérnök. A telephelyet, ahol most is gazdálkodnak, 1996-ban kezdték kialakítani, majd a család a szegfűről később a rózsatermesztésre állt át. A rózsa Ecuadorban érzi legjobban magát. Nem vitás, hogy az Alföldön egészen más az éghajlat, így a termelők feladata, hogy minél ideálisabb körülményeket teremtsenek a növényeknek. Ebben a tekintetben pedig a gyömbér nagyon is hasonlít a rózsára.
A gyömbérnek a szára is felhasználható
– A növénytermesztésben minden az energiáról szól: vagy arra használjuk, hogy előállítjuk itt azt a minőséget, amellyel tőlünk távoli éghajlaton őshonos növényeket nevelhetünk, vagy hasonló energiabefektetéssel, jókora ökológiai lábnyommal, akár tízezer kilométerről, kevésbé friss állapotban hozzuk ide őket. Meggyőződésem, hogy az előbbi a helyes út – magyarázza házigazdánk, miközben százszázalékos gyömbérdzsúzból készít fröccsöt, amely kétségkívül remek frissítő a kánikulában.
Egy tőről indult minden
Az elsősorban rózsában és gerberában utazó Gyuris Virág növényházainak egyikébe hét évvel ezelőtt került be egy gyömbér, Attila pusztán saját érdeklődésből kezdett vele foglalkozni. Termesztéséről szóló technológiai leírást nem talált sehol, kezdődött hát a kísérletezés, és itt nagyon jól jöttek a korábbi tapasztalatok.
– Többször utaztam Izraelbe, jártam Tajvanon, Dél-Koreában, és lassan összeállt a fejemben, milyen növényházakban, milyen technológiával kell megteremteni a megfelelő klimatikus viszonyokat. Körülbelül három év volt, mire megvalósítottuk a külföldön tanultakat. Jelen pillanatban minden növényházunkban – mintegy harmincezer négyzetméteren – tudjuk szabályozni a páratartalmat, a napsütéses órák számát és a hőmérsékletet is, ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő minőségben tudjunk termelni – magyarázza. A történet tehát egy tővel kezdődött, aztán abból lett egy négyzetméter, a következő évben 15, majd 200. A termékkel, a friss, mindenféle kémiai növényvédő szer használata nélkül termelt gyömbérrel tavaly léptek először piacra. A magyar gyömbér immár 8000 négyzetméteren terem, száz százalékban vegyszermentesen.
Zajlik a betakarítás
Mikor van „gyömbérszüret”?
A gyömbér természetes közege Kína déli része, Tajvan, Thaiföld, ahol vadon is élnek különféle fajtái. A legnagyobb mennyiségben Kína és Brazília termeszt gyömbért. Zsombón kora tavasszal történik a terület előkészítése, majd az ültetés. A „szüret” szeptember elején kezdődik, és egészen decemberig tudják a piacra szállítani a friss gyömbért. És ez így épp jól is jön ki, hiszen mire elfogy, megérkezik majd a kínai, tavasszal pedig a brazil. Gyuris Attiláék ezért egyelőre nem gondolkodnak a friss gyömbér tárolásán, pedig a hazai sok tekintetben jobb, mint a távoli földekről érkező. A leglátványosabb különbség, hogy a friss, magyar gyömbér használatakor lényegében nincs szükség hosszas pucolásra, kevesebb a veszteség, ráadásul a zsombói gyömbér nemcsak intenzívebb ízű, hanem a szára is felhasználható. A teljes növény tele van értékes hatóanyagokkal. Készíthető belőle tea, használható fűszerként, fogyasztható nyersen, szárítva porként.
A boltban általában nem ilyen gyömbérrel találkozunk
Élettani hatásairól vaskos szakirodalom áll rendelkezésre: minden formájában gyulladás- és koleszterinszint-csökkentő, kiváló a légúti betegségek tünetei ellen, jót tesz az emésztőrendszernek – a sor hosszan folytatható. A magyar gyömbér legkönnyebben a Lidlben szerezhető be. Ott a hazai zöldségnek, gyümölcsnek mindig meg kell előznie az importot, így amikor Gyuris Attila megkereste a céget a termékkel, nem maradt sok kérdés. Jelenleg heti két alkalommal szállítanak a Lidlnek, mintegy 1000-1200 kilogrammot, a tervek szerint egészen karácsonyig. Ezenkívül kapható még a Farm2Fork és a Falusi Kosár webshopjában is. Utóbbi két helyen már elérhető a 100 százalékos, pasztörizált gyömbérdzsúsz, amelyből nem csak a fröccs kiváló!
És hogy mivel kapcsolatban hallunk majd újra Gyurisék kertészetéről addig, amíg nem terem újra gyömbér? Attilának erre is megvan a válasza: – Szeretnénk megtalálni azokat a növényeket, amelyeknek a meglévő technológiánkkal tudunk megfelelő körülményeket teremteni. Van valami, ami hasonlóan izgalmas, mint a gyömbér, és nagyon előrehaladottak a kísérletek. Ha minden a terveink szerint alakul, jövőre újabb termékkel lépünk a piacra!