Az édesburgonya, vagy batáta Közép-Amerikából származik, de már az amerikai őslakosok is annyira szerették, hogy magukkal vitték, amerre csak tudták. Európába Kolumbusz hozta el, eleinte csak dísznövényként funkcionált, csak később kezdték el a gumójáért termeszteni. Ma a legtöbbet Kína állítja elő belőle.
Az USA-ban úgy tartják, az egyik legegészségesebb étel a hálaadási asztalon, hiszen telis-tele van jótékony anyagokkal.
Stabilan tartja a vércukorszintet, csökkenti a rák kockázatát és nagyszerű káliumforrás. Utóbbi segíti az idegek működését, fenntartja a megfelelő vérnyomást, a szívverést és az izmok összehúzódását. Egy közepes méretű, főtt batáta körülbelül 350 milligramm káliumot tartalmaz – ez az átlagos felnőtt számára ajánlott napi mennyiség mintegy 12 százaléka.
A narancssárga zöldség jellegzetes ízéről a természetben előforduló cukrok gondoskodnak. Ezekből egy közepes édesburgonya körülbelül kilenc grammot tartalmaz. Eközben pedig viszonylag magas az élelmi rost tartalma is, így lassul a cukor lebomlása, ami ugyancsak előnyös, nem is beszélve arról, milyen gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban.
Egy közepes édesburgonya az ajánlott napi A-vitamin mennyiség több mint 100 százalékát tartalmazza, elsősorban béta-karotin formájában és a javasolt napi C-vitamin mennyiség ötöde ugyancsak megtalálható egy szemben. Ezeken kívül pedig nagy mennyiségű rezet és mangánt is tartalmaz, amelyek segítségével a szervezet antioxidánsokat állít elő.
Élettani hatásai tehát nagyszerűek, de mi leginkább persze gyönyörű, élénk színéért, krémes állagáért és finom ízéért szeretjük. Készítsük el többféleképpen is!
Burgonya-édesburgonya curry - Száraz Zsuzsanna receptje
Édesburgonya-krémleves rántott királyrákkal – Tivadar György receptje
Ceviche, padlizsán, édesburgonya - Bíró Dániel és Pankotai Tamás receptje