Cikkek

Ha van olyan, hogy fűszerszezon, az év végéről elmondhatjuk ezt. Ehhez az időszakhoz társítjuk a szegfűszeget, a szegfűborsot, a gyömbért, a fahéjat, a kardamomot, a szerecsendiót. Ikonikus forró italok kreálhatók belőlük olyan ízharmóniákkal, amelyeket újra és újra kortyolgatni akarunk.


ŐSZ, DE AZÉRT TÉL IS

Aki fogékony az angolszász gasztrokultúrára, tudja, hogy ott az őszi–téli szezon sztárja a sütőtök. Sütőtökös lattét inni/készíteni, sütőtökpitét sütni ilyenkor alapvetés. Amerikában és Angliában létezik az úgynevezett sütőtökpite-fűszerkeverék, amiért itthon nem tudunk úgy odanyúlni, mint a forralt borhoz vagy a mézeskalácshoz való fűszermixért. De semmi baj, előállítása házi módszerekkel is történhet. Fahéj, szerecsendió, szegfűszeg, szegfűbors és gyömbér kell hozzá csupán. Ha pedig megszületik egy jó keverék, azt sokoldalúsága miatt használhatjuk gabonapelyhekben, süteményekben, pitékben, kávéban egyaránt.

HOZZÁVALÓK:

3 ek őrölt fahéj

1 ek őrölt gyömbér

2 tk őrölt szegfűszeg

2 tk őrölt szegfűbors

1½ tk őrölt szerecsendió

MEGJEGYZÉS

A fenti mix egyedi szájíz szerint is alakítható. Növelhetjük a gyömbér és a szegfűszeg mennyiségét, hogy élesebb, robusztusabb ízt kapjunk, vagy elvehetünk belőlük, ha könnyíteni szeretnénk rajta, ez esetben a fahéjat finomhangolhatjuk a lágyabb végeredményért. Van, aki még egyéb fűszert is csempész a mixbe, egy csipet fekete bors harmonikusabbá teszi az összhatást.

ELKÉSZÍTÉSE

A hozzávalókat keverjük össze egy kis tálban, a csomókat törjük össze egy kanál hátával, majd keverjük újra. Tároljuk légmentesen záródó edényben, szobahőmérsékleten. A házi készítésű sütőtökpite-fűszer hamar el fog fogyni, de egy évig biztosan megőrzi aromáit, frissességét, ha friss fűszerekkel dolgoztunk a mixben.

MIBE HASZNÁLJUK?

Sütőtökös latte: Dolgozzunk össze egy kis sütőtökpite-fűszert, sütőtökpürét és juharszirupot, mindezt keverjük el a kávéval, végezetül adjunk hozzá tejet. Úgy is készíthető, hogy a fűszert az őrölt kávéba keverjük, és azt főzzük le kotyogóson. Emellett megszórhatjuk vele a zabpelyhet, de elkeverhetjük frissen felvert tejszínhabbal is.



A forralt bor 5+1 titka Bereznay Tamás szerint


1. NE FORRALJUK!

A legfontosabb alapismeret, hogy a bort a neve ellenére sose forraljuk fel, mert elillan belőle az alkohol.


2. FŰSZEREZZÜNK!

Egy üveg bor mellé adjunk egy rúd fahéjat, szegfűszeget, cukrot ízlés szerint. Ha variálnánk a hagyományos receptúrát, jó tudni, hogy a vörösborhoz passzol a csili, a narancshéj, esetleg egy kupica rummal is próbálkozhatunk. Rum szintén mehet a fehérborba, amibe még tehetünk egy kis gyömbért is. 


3. ADJUNK HOZZÁ EGY KIS VIZET!

Ez fontos, mert amikor cukrot adunk a borhoz, azt beleforraljuk egy savas közegbe, amitől megváltozik az ital pH-ja, ami nem tesz jót a gyomornak.


4. IDŐBEN KAPJUK LE A TŰZRŐL!

Amikor az ital lábosban főzve eléri a 78 fokot, vegyük le a tűzről. A kívánatos hőmérsékletet háztartási vagy maghőmérővel ellenőrizzük.


5. KÁR A GŐZÉRT!

Miután a lábost levettük a tűzről, hagyjuk még rajta a fedőt 5 percig, mert az összetevők ez idő alatt adják ki az ízüket igazán.


+1 ÜGYELJÜNK A STÍLUSOS SZERVÍROZÁSRA!

A szép forralt bor nem mutat a tavalyelőtti, Bécsben vásárolt adventi bögrében. Szolgáljuk fel vastag falú üvegpohárban, és a látvány kedvéért pottyantsunk bele néhány fűszert vagy egy gerezd narancsot.


CIDRI ELLEN CIDER

Az alkoholos cider világszerte kedvelt ital, szerte Európában, illetve az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában is rendkívül népszerű. A cider alkoholmentes verziója eredetileg kizárólag almából készülő, szűretlen, hozzáadott édesítőszer nélküli ital, amelyet főként Észak-Amerikában, idényjelleggel fogyasztanak. Általában opálosan áttetsző, egészen enyhén csípős ízű, és nem keverendő össze az egész évben, sok helyütt kapható, kezelt, alkoholos verziókkal. Ez az alkoholmentes nedű például New Hampshire állam hivatalos itala, amelyet hűtve és forralva egyaránt kedvelnek.


NEM CSAK HIDEGEN

A ciderek nem csupán egy nyári napon, jól behűtve élvezhetők. Az alkoholmentes ital forralt verzióját – akár tea helyett is – érdemes kipróbálni: erős, gyümölcsös, fűszeres aromái nagyszerűen illeszkednek a késő ősz hangulatához. Az alaprecept roppant egyszerű: a cidert lassú tűzön, fahéjjal és szegfűszeggel, esetleg csillagánizzsal, csipetnyi szerecsendióval felforraljuk. Azonban nem muszáj itt megállni, az italt akár fel is turbózhatjuk ízlésünk és hangulatunk szerint.

PIKÁNS

Habár a fenti fűszerek alapvetőek, néhány pikáns kiegészítővel egészen új irányba vihető az ital: a fekete bors erősíti a melegítő hatást, míg a babérlevél egy gondolatnyi fás aromát kölcsönöz a cidernek.

ALKOHOLOS

A forró ital felnőtt verziójához adhatunk brandyt, rumot vagy whiskey-t, bármelyik remekül illeszkedik a cider alapízeihez. A lényeg, hogy közvetlenül szervírozás előtt adjuk az alkoholt a fűszeres gyümölcsléhez.

KÖRTÉBŐL IS

Ma már nem csak almacider létezik, érdemes kipróbálni a körtés verziót is – kombinálhatjuk az almával, vagy forraljuk magában, pompás lesz.

TEAPARTI

Forralás közben lógassunk néhány teafiltert a ciderbe. Az Earl Grey citrusos aromákkal, a rooibos vaníliás, míg egy chai fűszeres jegyekkel gazdagítja italunkat.

FRISS FŰSZERNÖVÉNYEKKEL

Elsősorban az erdők illatát idéző kakukkfű, rozmaring, zsálya és a csili használata ajánlott – ez utóbbi tovább erősíti a cider egyébként is remek melegítő hatását. Forralás közben egyszerűen dobjuk az italunkhoz, de ügyeljünk arra, hogy ne fűszerezzük túl.



Legújabb magazin számunk!

Megnézem Szeretnék előfizetni a magazinra