Nábelek Zsófia
2020. december 13.lisztmentes , gluténmentes , desszert , sütemény , karácsony , csokoládé , mák , narancs , recept
A bejglit vagy a zserbót, de még a mákos gubát is biztos el lehet készíteni jól gluténmentes lisztekből, de nézzük, melyek azok a desszertek, amik tökéletesek lehetnek az ünnepekre - helyettesítés és trükközés nélkül.
Nagyon egyszerű és gyorsan elkészíthető az alábbi csokoládés keksz, amit bátran lehet fűszerezni, dúsítani apróra vágott kandírozott gyümölcsökkel, de önmagában is remek: sötét, ragacsos, a széleken ropogós, nagyon mélyen csokoládés sütemény, aminek a karácsonyi süteményes dobozban is jó helye lesz.
Ragacsos csokoládés keksz
Hozzávalók 10 darabhoz
- 180 g porcukor
- 50 g kakaópor
- 1 tk só
- 1 tojásfehérje
- 1 egész tojás
- 55 g 60%-os étcsokoládé
- 1 kk instant kávépor (elhagyható)
- Fél narancs héja (elhagyható)
A porcukrot, kávéport, sót és kakaóport habverővel csomómentesre keverjük, ilyenkor adhatunk hozzá fűszereket: fahéj, tonkabab, kardamom, narancshéj, gyömbér, de nem kell szigorúan a karácsonyi vonalon mozogni, jól megy hozzá egy mokkáskanál nagyon apróra vágott friss rozmaring, liofilizált málna (vagy más gyümölcsök), lehet bátran kísérletezni.
A tojást és a fehérjét teljesen simára keverjük, majd a szárazanyagokhoz adjuk és simára dolgozzuk,
ez eltart néhány percig, végül hozzáforgatjuk az apróra darabolt csokoládét. Sütőpapírral bélelt tepsire osztjuk (egy evőkanál massza = egy keksz), hagyjunk a halmok között 3-4 cm távolságot. 175 °C-ra előmelegített sütőben 12-14 percig sütjük, amíg a kekszek felszíne fényes és puffadt lesz. Kihűlés közben a kekszek kicsit összeesnek, de ez normális. Ennyi sütési idővel belül szaftos-ragacsosak lesznek, de aki ropogósan szeretné, süsse két perccel tovább.
Egy fokkal összetettebb desszert a mákos clafoutis krémsajtos réteggel, de jól előkészíthető, így biztosan nem fog sok időt követelni a konyhában. Az alapkrémet (ami egy egyszerű cukrászkrém) 3 nappal előre is elkészíthetjük, de fontos, hogy felhasználáskor hagyjuk szobahőmérsékletűre melegedni, különben összeugrasztja a szobahőmérsékletű, puha vajat. A kikevert mákos masszát 1-2 napig tárolhatjuk hűtőben, sütés előtt viszont ki kell habosítani. A kisült clafoutis pedig jól lefóliázva egy hétig eláll hűtőben, szóval összességében sok kis lépéssel segíthetünk magunkon az előkészületekkel.
Mákos clafoutis
Hozzávalók az alapkrémhez
- 60 g tej
- 15 g porcukor
- 1 tojássárgája
- 5 g kukoricakeményítő
- 1 csipet só
- Fél citrom héja
A hozzávalókat egy lábasba mérjük és alacsony lángon, habverővel folyamatosan keverve főzzük sűrűre - ez néhány perc alatt megvan. Öntsük át egy tálba és hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni.
Hozzávalók a mákos clafoutis-hoz (18 cm-es formához)
- 1 adag alapkrém
- 100 g puha vaj
- 100 g darált mák
- 50 g porcukor
- 5 g keményítő
- 2,5 g só
- 1 egész tojás
A vajat, az alapkrémet és a sót világosra habosítjuk. Hozzáadjuk a mákot, porcukrot és a keményítőt, még két percig habosítjuk, végül hozzáadjuk az egész tojást és alaposan elkeverjük a krémben. Sütőpapírral bélelt tortaformába simítjuk és 165 °C-ra előmelegített sütőben 30-35 percig sütjük - akkor jó, ha már nem remegős, de a tapintása puha, semmiképpen sem száraz. Hagyjuk a formában teljesen kihűlni. Hagyhatjuk szobahőmérsékleten két napig (így krémes, puha marad), hűtőben egy hétig eláll (ilyenkor keményebb lesz az állaga), de le is fagyasztható, úgy egy hónapig eltartható.
Hozzávalók a krémsajt réteghez
- 80 g kristálycukor
- 140 g tejszín
- 1 csipet só
- 225 g krémsajt
- 30 g apróra vágott kandírozott narancshéj
A jól behűtött tejszínt a kristálycukorral és a sóval először két percig alacsony fokozaton keverjük kézi mixerrel (vagy habverővel), majd nem túl kemény habbá verjük. 3-4 részletben hozzáadjuk a krémsajtot és a narancshéjat is, addig keverjük, amíg selymes krémet kapunk. Nyomjuk habzsákból vagy simítsuk spatulával a teljesen kihűtött mákos alapra.
A mákos clafoutis egy éttermi változatát itt találja, elég csak elhagyni mellőle a mákmorzsát és máris gluténmentes a desszert. Ha szeretik a mákot, próbálják ki Kerekes Sándor körtés-mákos süteményét, ezt is sokféleképpen lehet variálni, a belereszelt körtétől pedig elképesztően puha, szaftos lesz a desszert.
Pillanatok alatt össze lehet dobni egy panna cottát, aminél nem kell megállni az egyszerű (de amúgy csodálatos) vaníliás változatnál, próbálják ki kecsketejjel, és használjanak bátran fűszereket hozzá, a tetejére szórt pirított olajakkal pedig remekül fel lehet dobni a remegős krémet.
Összetett, de látványos desszert Bicsár Vivien kókuszos panna cottája tápiókával, hasonló ízvilágú Laki Zsombor kókuszos tápiókája maracujakrémmel. Ha már pohárdesszert, a csokoládé mousse kihagyhatatlan, amit nagyjából fél óra alatt el lehet készíteni, és biztos sikert arat, de egy még egyszerűbb és körülbelül öt perc alatt összedobható desszert a nutella mousse, ami egy kanál narancslekvárral vagy málnaöntettel egyszerű, de tökéletes befejezés lehet.
Nagyot lehet villantani egy izgalmas pavlovával, Litauszki Zsolt receptje gránátalmával és tokaji aszúval készül, ez a változat pedig görög joghurttal és bogyós gyümölcsökkel, utóbbit persze inkább más, szezonális gyümölcsökre érdemes cserélni, a passiógyümölcs, gránátalma, mangó is jól illenek hozzá, de akár egy-két reszelésnyi lime-héj is felfrissíti az édességet.